Честно казано, каракудата е много неудобна риба за улавяне на фидер. Разбира се, от ден до ден и от водоем до водоем има разлика, но като цяло е така. Рядко има целенасочени излети за каракуда на фидер.
Да започнем от избора на мястото за риболов. Веднага ще ви разочаровам, няма универсален съвет. В почти всеки водоем тази риба се събира на определени места, стига да не става дума за относително плитки езерца и язовирчета, където каракудата е доминиращ вид. В останалите водоеми обаче трябва да я търсим. Точно така, да я търсим, особено ако сме на язовир. Ако мястото е избрано неправилно, няма да ни помогне и най-скъпата захранка. Как обаче да решим къде да се спрем? Практиката показва, че каракудата предпочита зоната около бреговете, дори и да няма тръстика или камъш. Другият важен фактор е дълбочината, тъй като тази риба обича места до около 3 метра или малко повече. Ако има ями, е почти безсмислено да очакваме, че каракудата ще се храни там, съответно и кълването ще е рядко. Добре е да се потърси по-плитко място, особено във времето преди хвърлянето на хайвера. Не е излишно и да поразпитаме местните, които познават водоема по-добре. Е, не бива да се доверяваме на сляпо, току виж се намерил някой ревнив хитрец, който би ни пратил за зелен хайвер. Но като цяло, е добре да имаме вътрешна информация за типичните за каракудата места и движение.
Стигаме до захранката, а тук няма нищо ясно. Това, че на пакета пише „каракуда” не дава никаква гаранция, че ще сработи. Едрите риби са пословично капризни и могат да имат доста нелогични предпочитания. Има доста случаи, при които каракудата се влияе съвсем прилично от шарански и платикарски смеси и подминава с пренебрежение уж специалното блюдо. Точната рецепта за всеки водоем се напипва с време и повечко излети. Има и друго – много често каракудата не обича обилното захранване, особено през пролетта. Ако усетим, че ситуацията е такава, можем да разредим храната с пръст или глина или дори да се ползва само пръст, примесена с кълцан торен или бял червей.
Стръвта е от особено голямо значение, тъй като в много случаи точно тя, а не захранката, е основният фактор за успеха. Добре е да имаме поне няколко различни варианта, като се започне от вердевас, стига да го има. Белият червей е колкото универсална стръв, толкова и противоречива, тъй като на някои водоеми трофейните риби го игнорират напълно.
Със затоплянето на водата каракудата започва да се държи непредсказуемо и може да кълве на каквото си иска, като се започне от царевица и се свърши с шарански боили. Имал съм успех пелети с диаметър 6-10 мм с рибен аромат, например крил или халибут. Може да се ползват твърди пелети с монтаж на косъм или меки за директно набождане на куката. Може да кълве по-рядко, но шансовете да уловим трофей са по-големи.
Тестото или хлябът също са сред известните видове стръв, но неудобството при тях е, че често падат от куката при по-рязко замятане на дистанция. До известна степен можем да решим проблема с нанизване на пружинка на кукичката и да пробваме с паста. Не бива да се подценяват и плаващите топчета или пуканките, тъй като каракудата трудно устоява на ярките им цветове и на привлекателния аромат.
Стигаме и до така актуалните напоследък ароматизатори и дипове. Както вече споменахме, каракудата може да бъде много капризна и трябва да й предложим интересна стръв. Ако масовите ароматизатори като ванилия или карамел не сработят, не се притеснявайте да смените рязко подхода и да пробвате чесън или анасон.
Рискувам да си навлека гнева на феновете на класическия риболов на фидер, но според мен, ако ловите на поп-ъп топче, е добре поводът да е къс, около 5-7 см. По правило риболовът на каракуда на фидер не е особено интензивен и може да работите и с две по-леки пръчки, особено ако се налага експериментиране със стръвта. Не бива да се прекалява и с честото презамятане, напълно нормално е да се прехвърля веднъж на 15-20 минути, че и на половин час. Ударите по правило не идват веднага, освен ако не става дума за вечно гладните дребосъци, но те едва ли са търсената от нас риба.
Накрая нека обобщим. Нужно е да намерим правилното място, без значение как. Важно е да напипаме и стръвта. Ако кълването спре, трябва задължително да предложим нещо друго. Ако каракудата избягва хранителното петно, е добре да започнем да я търсим, като всеки път замятаме на различна дистанция. Звучи нелогично за риболов на фидер, но може да има резултат.
Коментари
womens nike free 3.0 grey purple black
преди 13 седмици
<a href="http://www.nyrupplast.com/nike-roshe-run-mesh-black-and-white-shoes-dominate_fr">nike roshe run mesh black and white shoes</a>,<a href="http://www.nyrupplast.com/buty-nike-kd-vi-elite-gold-uk-dominate_fr">buty nike kd vi elite gold uk</a>,<a href="http://www.nyrupplast.com/nike-roshe-one-white-platinum-shoes-dominate_fr">nike roshe one white platinum shoes</a>,<a href="http://www.nyrupplast.com/air-jordan-5
flight squadron group wing lam
преди 34 седмици
<a href="http://www.cineaula.com/nike-air-max-90-2018-black-red-shoes-on-sale-running_uk">nike air max 90-2018 black red shoes on sale</a>,<a href="http://www.cineaula.com/mens-asics-gel-kinsei-6-black-gold-shoes-on-sale-running_uk">mens asics gel kinsei 6 black gold shoes on sale</a>,<a href="http://www.cineaula.com/jordan-10-black-pink-shoes-on-sale-running_uk">jordan 10 black pink shoes on sale</a>
[url=http://www.edible
air jordan 10 retro white
преди 36 седмици
<a href="http://www.pricello.com/nike-air-force-1-low-black-outfit-shoes_fr">nike air force 1 low black outfit</a>,<a href="http://www.pricello.com/nike-free-tr-fit-black-grey-shoes_fr">nike free tr fit black grey</a>,<a href="http://www.pricello.com/nike-air-max-command-white-grey-mens-trainers-shoes_fr">nike air max command white grey mens trainers</a>
air jordan 10 retro white http://www.pricello.com/air-jordan-10-retro-
Владимир Петровски
преди 206 седмици
Много добра захранка при риболова на каракудата е измислен от опитните руски риболовци . Съдържа сварен на водна баня царевичен грис към който се добавя настъргана на ренде тахан халва. Понякога каракудата проявява интерес към подобна смес.Пробвайте!